Jak działa system ciepłowniczy?
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciepło trafia do Twojego mieszkania? Większość z nas o tym nie myśli. I dobrze. Chodzi przecież o to, aby było ciepło. To takie oczywiste. Jeżeli jednak interesuje Cię ten proces, poniżej najważniejsze informacje „w pigułce”.
Aby ciepło trafiło do kaloryfera, czy - w postaci cieplej wody - do kranu, niezbędne jest prawidłowe działanie kilku elementów składających się na system ciepłowniczy.
Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.
Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono zlokalizowane z dala od centrów miast, co gwarantuje, że powietrze, którym oddychasz jest zdecydowanie czystsze, bo nie narażone na tzw. niską emisję. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. Często też produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.
Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych, które w większości niewidoczne (bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając przyłączenie budynku do ciepła. Dzieje się to prz pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników i gwarantuje temperaturę w pomieszczeniu, jakiej oczekujesz. Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz się martwić o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu.
Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.
Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu żużycia ciepła przez budynek.